Fabrika Taşımacılığı

Fabrika taşımacılığı oldukça zor bir iştir. Büyük fabrikaların taşınması konusu çok meşakkatlidir. Bu nedenle taşımacılık yapılırken kapsamlı bir nakliyat firması ile anlaşarak taşınma işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. İyi ve etkili bir planlama yapılmazsa taşınma işleminin sekteye uğraması ve fabrikanın tekrar üretime geçmesi zaman alabilir. Bu nedenle taşımacılık firması seçerken fabrika yetkililerin tüm bu olası aksaklıkları göz önüne alarak bir firma ile anlaşmaları gerekmektedir. Fabrikalar küçük, orta ve büyük işletmeler olarak ayrılmaktadır. Küçük işletmelerin taşınma süreci yarım gün ile bir gün arasında değişmekle birlikte orta büyüklükte işletmelerin taşınması 2-3 gün arasında değişim göstermektedir. Büyük ölçekli fabrikaların taşınma süreci biraz uzun sürer. Ortalama 1 hafta ila 10 gün arasında taşınma işlemi sürmektedir.

fabrika taşımacılığı
fabrika taşımacılığı

İstanbul Fabrika Taşımacılığı

İstanbul fabrika taşımacılığı konusunda işletmelerin büyüklükleri göz önünde bulundurularak üretimi sekteye uğratmayacak şekilde nakliyat işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Fabrikaya ait tüm malzemelerin taşınmasında nakliyat firmasının donanımını ve çalıştırdığı eleman sayısını göz önünde bulundurmanız doğru olacaktır. Büyük ölçekli fabrikaların taşınma sürecinde çok fazla taşıma elemanına ihtiyaç vardır. Nakliyat firmasının bu konuyu gözden kaçırmaması gerekmektedir.

Fabrika Taşımacılığı Yaparken Bilinmesi Gerekenler

Fabrika taşımacılığı yapılırken mutlaka gözden kaçırılmaması gereken hususlar bulunmaktadır. Bu hususları sıralayacak olursak;

  •  Fabrika yöneticilerinin anlaştığı nakliyat firmasının mutlaka büyük bir firma olması gereklidir. Ayrıca nakliyat firmasının elemanlarının makine ve teçhizat konusunda bilgi sahibi olması önemli bir konudur.
  •  Fabrika malzemeleri ağır ve büyük malzemelerdir. İnsan eli ile taşınması zor olan makinaları vinç gibi büyük araçlar ile taşınması gereklidir. Bu nedenle nakliyat firması makinaların büyüklüğünü göz önünde bulundurarak araç ayarlamalıdır.
  •  Fabrika malzemelerinin taşınmaya başlayacağı gün önceden net olarak belirlenmeli ve fabrika işçileri haberdar edilmelidir.
  •  Fabrika taşınmadan evvel üretimi fazla yapıp taşınma sürecinde zor durumda kalmamalıdır. Üretimin aksaması çeşitli problemleri beraberinde getirebilir.

Fabrika Taşımacılığı

Tüm bu olasılıklar göz önünde bulundurularak fabrika taşımacılık işlemi gerçekleştirilmelidir. Ayrıca fabrika eşyalarının taşınması esnasında iş güvenliği kurallarına uyulmalı, bu kuralların tüm taşıma ekibine bildirilmesi sağlanmalı ve bu hususta iş güvenliği uzmanlarının denetiminde eşyaların nakliyatı yapılmalıdır.