Piyano Taşımacılığı

Ülkemizde çok az evde bulunan piyano hassas iç gövdesi ile nakliyesi çok zor olan bir eşya. Ama şimdi internette bu işi yapan firmalar kolayca bulunabiliyor. Piyanonun kendisi gibi hassas bir nakliye süreci var. Çoğu insanın sadece filmlerde gördüğü piyano taşımacılığı böylece bir işi kolu olarak hatta belki de bir lojistik kavrama dönüşerek hayatımıza giriyor. Piyanolar gibi büyük kasa ve özel sanat koleksiyonların taşınması da nakliye sektörünün en dikkatli hareket ettiği iş sahalarından.

piyano taşımacılığı
piyano taşımacılığı

Piyano Taşımacılığı

Üstelik piyano sadece çok güzel sesli bir müzik aleti olarak kalmıyor, çeşit çeşit olabiliyor. Bu durumda her biri için ayrı taşıma şekli yapılıyor. Ama genel olarak üst kapak, nota kapağı ve sökülebilir katmanlar öncelikle sökülüyor, bu parçalar ve ana gövde yumuşak ama kalın özel battaniyelere sıkıca sarılıyor. Ayakları da sökülen piyano bir kızağa alınıyor. Gerektiğinde özel araç çağrılabiliyor. Çünkü ağırlıkları çok fazla. Şekline göre 300 kiloyu geçen piyanolar var. Piyano taşımacılığı baştan sona işi bilen profesyonel bir ekip tarafından yapılıyor.

Piyano Taşıma; Nasıl Taşınıyor?

Dinlemenin ayrı bir zevk olduğu piyanolar duvar piyanosu, konsol piyano, yarım veya tam kuyruklu piyano, konser piyanosu olarak çeşitleniyorlar. Şüphesiz en değerli olanlarından biri antika piyanolar. Ama hepsi hem ağırlıkları hem de hassas iç yapıları ile piyano taşımacılığı işini yapanlara zor anlar yaşatabiliyorlar.